SALA E

Agenda sali

09:20

Otwarcie konferencji

10:00-11:00

PWA A.D. 2022 - quo vadis?

Michał Szklarski

Już kilka dobrych lat temu w odpowiedzi na rosnące wymagania użytkowników mobilnych powstał standard PWA. Strona zbudowana zgodnie z PWA zachowuje się jak natywna aplikacja mobilna. Jakie nowinki wprowadził lub planuje w tym kontekście Google, Microsoft, czy nawet Adobe? Co z tego, że Service Worker stał się ulubionym narzędziem systemów do Marketing Automation? Co można jeszcze zrobić dla dobrego mWebu ponad PWA? Zapraszam na moją prezentację – zaktualizuję dla Was wszelkie zagadnienia związane z Progresywnymi Aplikacjami Webowymi.

11:00-11:30

Przerwa na kontakt z wystawcami

11:30-12:30

Deno deploy - developer friendly alternative to Heroku and AWS

Cezary Dynak

Jeśli to czytasz, to zapewne wiesz, że konfiguracja chmury AWS nie jest najprostszą rzeczą pod słońcem. Czy słyszałeś natomiast, że Heroku w tym roku zawiesza swój free plan?  I tutaj, drodzy miłośnicy JavaScript i TypeScript wkracza Deno Deploy – cały na biało i czarno!  Zapnijcie pasy, bo nie będzie tylko teorii, ale też live coding, który każdy z Was da radę powtórzyć samodzielnie. BTW, czy słyszeliście, że w czasach obecnego „tech slowdown” twórcy tej platformy otrzymali solidne wsparcie od najważniejszego funduszu inwestycyjnego IT na świecie. https://deno.com/blog/series-a $21M nie może się mylić 

12:30-13:00

Przerwa na kontakt z wystawcami

13:00-14:00

Odblokuj się - czyli jak pisać frontend, gdy backend nie jest gotowy

Łukasz Starosta

Klient wymyślił nową funkcjonalność, termin realizacji – 2 tygodnie. Zespół backendowy zabiera się do pracy, a frontowy pierwsze kilka dni czeka na jakąkolwiek możliwość integracji. Czas goni, endpointów brak, danych też nie ma. Brzmi znajomo?
W tej prezentacji opowiem jak skorzystać z Mock Service Worker Mock Service Worker w procesie developmentu, aby jednocześnie pracować nad obydwoma komponentami, a po zakończeniu prac na backendzie znacznie przyspieszyć integrację. Jest to rozwiązanie, którego użyliśmy w projekcie, aby nie marnować czasu czekając na zespół backendowy. Przedstawię również jak skorzystaliśmy z możliwości MSW przy pisaniu testów, co pozwoliło na usunięcie mockowania pojedynczych zapytań i odwzorowanie rzeczywistego działania aplikacji.

14:00-15:00

Długa przerwa na kontakt z wystawcami

15:00-16:00

TypeScript. Czy warto? Wybrane zagadnienia

Marcin Banik

Tematem prezentacji jest TypeScript. Nakładka na JavaScript, jeden z najpopularniejszych dziś języków programowania, umożliwiająca statycznie typowanie danych (nie tylko) w aplikacjach webowych. Podczas wydarzenia przybliżone zostaną niektóre mniej oczywiste a, zdaniem autora, bardzo przydatne funkcjonalności TS. Wymienione też będą często przytaczane w community argumenty za i przeciw jego zastosowaniu. Zapraszam wszystkich. Zwłaszcza te i tych „teesosceptycznych” oraz niezdecydowanych mających problem z przekonaniem się do tego narzędzia.

16:00-16:30

Przerwa na kontakt z wystawcami