SALA A

Agenda sali

09:20

Otwarcie konferencji

10:00-11:00

Porządki w kodzie - JS Clean Architecture

Mateusz Chrzonstowski

Opowiem o 2 poziomach architektury. Zaczniemy od tego codziennego, poziomu kodu. Potem przejdziemy poziom wyżej, gdzie zdarza się wyłączać myślenie – jak organizować projekt. Co więcej pokażę konkrety na przykładzie wciąż najpopularniejszego Reacta <bo z nim widzę też sporo problemów>.

11:00-11:30

Przerwa na kontakt z wystawcami

11:30-12:30

Jak zapanować nad modułami w NestJS?

Maciej Sikorski

NestJS chwali się tym że rozwiązuje problem braku architektury występujący przy pracy z innymi frameworkami ze środowiska Node.js. Jednak jest to tylko narzędzie i jeśli będziemy używać go w nieodpowiedni sposób to zbudujemy co najwyżej zwykłe spaghetti. Podczas tej prelekcji zaprezentuję dlaczego w aplikacjach napisanych w NestJS bardzo często występuje chaos zależności pomiędzy modułami oraz przedstawię zasady, których warto przestrzegać przy planowaniu modułów, aby uniknąć tej sytuacji. 

12:30-13:00

Przerwa na kontakt z wystawcami

13:00-14:00

Jak poskromić feature flags w projekcie?

Aleksander Patschek

Feature flags pozwalają pozbyć się dużej ilości problemów w kodzie i procesie deweloperskim. Ale gdy używamy ich nieostrożnie, to dokładamy sobie dużo więcej problemów. Podczas mojej prezentacji opowiem czym są features flag, jakie są zalety i dlaczego te zalety powodują tyle wad. A na koniec dostaniesz praktyczne wskazówki jak sobie radzić z features flag.

14:00-15:00

Długa przerwa na kontakt z Wystawcami

15:00-16:00

Typowanie nominalne w TypeScript

Wiktor Toporek

TypeScript na przestrzeni lat udowodnił że da się okiełznać dużą część problemów wynikających z dynamiczności języka JavaScript. Strukturalne typowanie które oferuje potrafi w miarę nieinwazyjnie pomóc w wykrywaniu pułapek w które wpadlibyśmy, pisząc w czystym JS. Co jednak w przypadku gdy coś kwacze jak kaczka ale nią nie jest? Czy da się zabezpieczyć developera przed pomieszaniem dwóch różnych jednostek które w historii doprowadziły do nie jednej katastrofy? Na prelekcji przejdziemy przez różne case study i zastanowimy się jak pomóc TypeScriptowi w ostrzeganiu nas przed pułapkami których nie zawsze da się uniknąć w pierwotnym typowaniu strukturalnym.

16:00-16:30

Przerwa na kontakt z Wystawcami

16:30-17:30

Walka z regresją w aplikacjach web

Adrian Połubiński

Krótka opowieść o testowaniu apek, tak aby było „optymalnie” pod kątem czasu, utrzymania, benefitów oraz nerwów. Również o kontraktach, róznego rodzaju testach, dobrych praktykach i miejscami o architekturze. Wszystko to okrapiane dawką dziwnych memów i zdjęciami śmiesznych kotków.